Fransız Dr. Pierre Dukan: “Dukan diyeti kendinize verdiğiniz yaşam boyu bir armağandır. Hayatın yönünü değiştiren, zayıflamayı arzu eden kişiler için iyi bir motivasyon, içgüdülerine cevap veren harika bir terapi ve beklentilere hızla ulaşabileceğiniz hedeftir” diyor.

Dukan diyeti 4 aşamadan oluşmaktadır.

Dukan atak evresi:

Atak evresi 1-10 gün sürer. Saf protein kaynakları kullanılarak bir beslenme programı uygulanır. Yağsız dana, sığır eti , tavuk, hindi, balık, yağsız jambon, hindi füme, haşlanmış yumurta, yağsız süt, Light peynir, yoğurt ve laktozsuz kefir serbest olarak tüketilir.

Yemekler pişirilirken yağ ve tuz kullanılmaz. Izgara, haşlama veya fırında pişirme yöntemlerini kullanmalısınız. Lif kaynağı olarak sadece 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketilir. Diyetteyken lif kaynağı azlığı ve fazla protein tüketimini nedeniyle kabız olmamak için bol su içmelisiniz, 20 dk da spor yapmalısınız.

Dukan seyir evresi:

Bu evrede ise her verilmek istenen 1 kg için 3-6 gün uygulanır. 10 kilo vermek isteyen kişinin 1-2 ay diyet yapması gerekiyor. Bu aşamada diyete sebzeler eklenmektedir. Bir gün sadece saf protein tüketilir, ertesi gün protein + sebze tüketilir.

Yasak olan sebzeler patates, bezelye, fasulye, mısır, mercimek, avokadodur. Lif kaynağı olarak sadece 2 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketilir. Her gün 30 dk yürüyüş yapmayı unutmayın.

Dukan güçlendirme evresi:

Bu evrede amacımız eski alışkanlıklara geri dönmemektir. Sağlıklı beslenme düzenini alışkanlık haline getirmeye çalışıyoruz. Kaybettiğiniz her kilo için 5-10 gün güçlendirme diyeti yapmalısınız. 20 kg verdiyseniz 100-200 gün koruma yapmalısınız.

Bu evrede listeye saf protein, sebzeler, bir miktar meyve (meyvelerden Üzüm, muz, karpuz ve meyve suları hariç), 2 yemek kaşığı yulaf kepeği ve 2 dilim kepek ekmeği eklenir. Az miktarda pilav, patates, makarna, erişte tüketilebilir. Haftada 1 gün atak evresindeki gibi saf protein ile beslenmelisiniz. Haftada 2 gün ödül yemeği tüketebilirsiniz. Örneğin 1 gün öğle yemeğinde hamburger, pizza, pide vb. tüketebilirsiniz. Günde sadece 1 çeşit ödül besini tüketebilirsiniz. Haftada 2 günlük ödül yemekleriniz arasında 1 gün ara olmalıdır.

Dukan koruma evresi:

Bu evre ömür boyu sürmektedir. Artık sağlıklı beslenmeyi öğrendiniz, bu alışkanlıkları devam ettirmelisiniz. Sağlıklı ve güzel bir ömür süreniz dileği ile…

Hayatınız boyunca günde 20 dk egzersiz yapmalısınız. Haftada 1 gün atak evresi gibi beslenmelisiniz. Her gün 3 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketebilirsiniz.

Dukan Diyeti in faydaları ve zararları

Dukan Diyeti kalori hesabı olmadan hızlı bir şekilde kilo vermeyi sağlıyor. Fakat baştaki hızlı kilo veriminin çoğunlukla vücuttan su atılımı şeklinde olduğu görülmektedir. Su kaybı yerine konulmazsa baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik ve sindirim sorunları görülebilir.

Açlık hissi yaşamadan kilo verebilirsiniz. Protein ağırlıklı diyeler tokluk hissi sağlar ama sürekli kabız olmanız muhtemel bir sonuçtur. Tahılların az tüketilmesi yeni lif kaynağının az alınması nedeniyle sık sık kabız olabilirsiniz. Bu sorunu aşmak için bikti çayları ve sebze tüketim döneminde bol yeşil yapraklı sebze tüketmelisiniz.

Besinlerin bulunması zor olabilir. Bu yüzden diyet genelde yarım bırakılmaktadır.

Tek tip bir beslenme alışkanlığı oluşturmaktadır.

Genellikle bitki çayları tüketildiği için vücuttan iyi ödem atılır.

Diyet yarım bırakılırsa çok hızlı bir şekilde kilo alımı görülmektedir.

Uzmanlar arasında tartışma konusu olan bir diyettir. Normal beslenme düzenine çok uygun olmamakla birlikte hem faydaları hem de zararları bulunmaktadır.

Diyetisyen Bilge Aktaş

0 yorum

Bir Yorum Yazın